Jdi na obsah Jdi na menu
 


 
ObrazekG/C P.C. Pickard, DSO&2bars, DFC
(16.5.1915 – 18.2.1944)
 
Percy Charles „Pick“ Pickard se narodil 16. května 1915 v Handsworthu, okres Sheffield, kraj jižní Yorkshire, jako nejmladší z 5 dětí, Percymu a Jennie Pickardovým.  V roce 1920 se rodina přestěhovala do Hampsteadu, Londýn.  Do školy chodil do Framlingham College, hr. Suffolk.  Po ukončení studia odjel mladý Percy , v roce 1932, do Keni kde pracoval na farmě. V  listopadu 1935 vstupuje do zálohy Teritoriální armády k pluku Královských afrických střelců.  
Po návratu do Velké Británie, v roce 1936, je jako armádní důstojník vyřazen ze služby, ale následně,  v lednu roku 1937, vstupuje k Voluntary Reserve (dobrovolné záloze)  Royal Air Force v hodnosti Pilot Officer a je umístěn k Bomber Command. Roku 1939 se stává osobním tajemníkem AM sira Johna Baldwina, který byl velitelem  vojenské školy v Cranwellu.  11. listopadu 1939 se Percy C. Pickard oženil s Dorothy Hodgkinovou a v roce 1943 se jim narosil syn.
Jeho dlouhá kariéra operačního letce je lemována mnoha událostmi, které vstoupily do dějin leteckých bojů 2. sv. války. V kruzích RAF byl uznáván pro své velitelské schopnosti, rozhodnost a odvahu. Veřejnosti byl nejvíce znám během roku 1941 rolí S/L Dicksona, ve válečném  filmu Target for Tonight, ve kterém hrál pilota Wellingtonu 149.bombardovací perutě označeného F jako Freddie.
   V červenci roku 1940 sloužil u 9. bombardovací perutíě v hodnosti  Flight Lieutenant  a byl vyznamenán DFC. Zde se také jeho stálým navigátorem stal John A. Broadley. Po povýšení do hodnosti Squadron Leader byl jmenován velícím instruktorem  u 311. československé bombardovací perutě a v březnu roku 1941 byl vyznamenán, za svůj přínos při formování čs. jednotky, řádem DSO. V květnu roku 1942 jako Wing Commander velel 51.squadroně RAF a za uznané velitelské výsledky v operaci „Biting“ (známé také jako Bruneval raid), uskutečněné 27.února 1942, získal Bar k DSO,  . V březnu roku 1943 když velel 161.squadroně RAF v Tempsfordu, byl vyznamenán druhým Bar k DSO za vynikající velitelské schopnosti a výborné bojové výsledky.  Stal se tak prvním důstojníkem RAF, který byl vyznamenán řádem DSO se dvěmi Bar. Se 161. (speciální) perutí RAF absolvoval mnoho letů přes kanál do Francie, kde vysazoval nebo nabíral agenty a členy francouzského odboje. Peruť plnila úkoly pro SOE a používala mnoho typů různých letadel, např. Westland Lysander, Whitworth Whitley nebo třeba Lockheed Hudson.
   Koncem roku 1943 se ujal velení nad 140. wingem RAF (21. 464, 487. peruť), vyzbrojeným vynikajícími Mosquity FB Mk. VI.  18.února 1944 vedl Pickard hloubkový útok na věznici v Amiensu. Původně měl celý útok vést velitel 2. skupiny RAF AVM Basyl Embry, ale protože byl nositelem důležitých vojenských tajemství, byl mu tento let zakázán! Jednalo se o nálet známý jako „Operace Jericho“. Útok byl uskutečněný na žádost francouzského hnutí odporu. Jeho úkolem bylo prorazit ve zdech amienské věznice díry a tak umožnit útěk zajatých členů hnutí odporu, kteří měli být v nejbližší době popraveni němci. Samotný útok byl velmi riskantní a to nejen z hlediska samotných pilotů, ale především vězněných odbojářů, protože byla veliká pravděpodobnost, že někteří z nich při bombardování zahynou. Sami vězni ovšem řekli, že raději risknou být zabiti pumami RAF než být zastřeleni nacisty. Operace Jericho byla úspěšná. Více jak 250 vězňům se podařilo uniknout, ale Group Captain Charles Percy Pickard, DSO & 2bars, DFC a jeho navigátor Flight Lieutenant John Alan „Bill“ Broadley, DSO, DFC, DFM byli zabiti, když jejich De Havilland Mosquito Mk.VI, HX922 s označením EG- F, bylo při letu ve výšce 500 stop od věznice zpět na základnu napadeno Focke-Wulfy Fw 190 od 7./JG 26. Tyto Fw 190 vzlétly při poplachu z letiště Grevillers v oblasti Pas de Calais, aby napadli britskou formaci. Zachytit se jim jí podařilo až po dokončení jejího úkolu. Feldwebel Wilhelm Mayer první dávkou ustřelil kus ocasních ploch Pickardova Mosquita. Letoun se převrátil na záda a zřítil se k zemi, kde explodoval. Bylo to 13 vítězství Wilhelma Mayera.
    Group Captain Percy Charles Pickard a jeho navigátor Flight Lieutenant John Alan Broadley jsou pohřbeni na hřbitově St.Pierre v Amiensu