Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

 

Wing Commander Max "Maurice" Guedj, DSO, DFC&bar

*8.6.1913

+15.1.1945

 

Max Guedj se narodil 8. června 1913 v Sousse v Tunisu, v rodině židovského lékaře a nadšence letectví Dr. Guedje. I přesto, že byl jeho otec přívržencem letectva, chtěl mít ze syna řádně vydělávajícího občana Francie a tak ho dal vystudovat práva. Právník se nikdy neztratí.

V době mobilizace Francie, chtěl Max Guedj k letectvu. Byl ale přiřazen k 21. pluku Zuávů, kde brzy rozpoznali jeho talent vést muže a byl proto povýšen na Seržanta. K boji s němci však už příležitost nedostal. Hořká porážka Francie znamenala pro M. Guedje demobilizaci. Jako mnoho jiných Francouzů, se však ani on nesmířil s okupací Francie a rozhodl se pro další boj. Proto odplouvá z Tangeru a přes "Svobodnou Francii" a Lisabon se nakonec v září 1940 hlásí v Anglii u FAFL. Zde také přijímá pseudonym Maurice, aby tak zabránil persekuování své rodiny, která zůstala v Severní Africe.Prošel leteckým výcvikem a v srpnu 1941 byl povýšen do hodnosti Lietenant FAFL.

19.2.1942 se jako novopečený Pilot Officer hlásí u 248. perutě RAF, která patřilo do podřízenosti Coastal Command a byla vyzbrojena letouny Bristol Beaufighter Mk. VI. Jeho nejčastějším pozorovatelem byl F/S Corder. S 248. perutí RAF se účastnil mnoha výpadů proti německé Kriegsmarine, lodní dopravě, ale i proti  cílům na okupovaném pobřeží. Mimo jiné se účastnil i útoku na křižník německého loďstva Prinz Eugen, dne17.5.1942, když poškodil dva německé torpédoborce z doprovodu.

V srpnu 1942 se 248. peruť RAF přesunula na Maltu, kde poskytovala ochranu spojeneckým konvojům, ale také pokračovala v útocích na nepřátelské pozemní cíle a letiště. Při jednom z těchto útoků, dne 11.8.1942,  zničil na letišti Decimomann Elmas 3 Junkersy 88. Zpět do Anglie se peruť vrátila v lednu 1943. Max Guedj povýšen na Flight Officera a opět podniká nálety na německé loďstvo a provádí hlídky nad spojeneckými konvoji. Během jedné z těchto hlídek v březnu 1943 sestřeluje do vod Biskajského zálivu německý Ju 88. Avšak i Němec se trefil. Lehce zraněný Guedj však dokázal s letounem přistát zpět na základně. I za tuto akci získal britský DSO a následně i francouzký Kříž osvobození. Ve stejném měsíci je odeslán v hodnosti Squadron Leader k No. 132 OTU jako instruktor střelby. Zde se také dozvěděl o umučení svého otce, kterého vydala vichistická Francie Němcům.

12.5.1944 se Max "Maurice" Guedj vrátil zpět k 248. peruti RAF, vyzbrojené Mosquity FB Mk. VI. V květnu  1944 byl povýšen do hodnosti Capitaine FAFL a v červenci 1944 se stal velitelem 248. perutě RAF. V prosinci se ujal velení 143. perutě RAF, která byla součástí Banff Strike Wing u Coastal Command. Jako starší velitel vedl několikrát celý wing na bojové akce. Stejně tak tomu bylo i osudného 15.1.1945 při náletu na norský přístav Leirvik. Úkolem bylo zničit nákladní loď o výtlaku 6000 BRT, převážející letecký benzín pro stíhače umístěné v Norsku. Jeho navigátorem byl F/L Langley. Z tohoto náletu se nevrátilo celkem 9 Mosquit.

 Letoun Wing Commandera Maxe "Maurice" Guedje, DSO, DFC&bar byl naposledy spatřen při útoku na hlavní cíl náletu, německou nákladní loď. Na jeho šesté hodině byly 3 Fw 190...

Wing Commander Max "Maurice" Guedj, DSO, DFC&bar is missing, probably killed.