Jdi na obsah Jdi na menu
 


Operace Jericho
     Operace Jericho byla bombardovací operací britské RAF. Jednlo se o hloubkový nálet na věznici v Amiensu, v Němci okupované části Francie, který se uskutečnil 18.února 1944. Cílem bylo osvobození členů francouzského hnutí odporu a politických vězňů, z nichž mělo být 120 popraveno během několika následujících dnů.
    V roce 1944 měla RAF mnoho squadron vybavených bombardéry Mosquito. Některé z těchto squadron patřily mezi specialisty na hloubkové nálety a schopné provést je s naprostou přesností. Náletu na věznici v Amiensu se účastnilo 19 Mosquit Mk.VI, šest z nich patřilo 487.squadroně RNZAF, šest 464.squadroně RAAF a šest 21.squadroně RAF, všechny squadrony byly součástí 140.wingu z 2. Tactical Air Force. Devatenácté neozbrojené Mosquito bylo z Photo Reconnaissance Unit (PRU) pilotované F/L Wickamem. Průzkumné Mosquito letělo s úkolem kroužit nad vězením a natáčet na film průběh celého útoku a hlásit výsledky útočících letadel. Mosquita byla doprovázena Typhoony od 174.squadrony RAF, 198.squadrony RAF a 245.squadrony RAF. Během letu se však musela 4 Mossie, z různých příčin vrátit zpět do Anglie.
    Tři Mosquita z 487.squadrony zaútočila na věznici první. Bomby z prvního Mosquita zasáhly úspěšně východní zeď v čase 12:03 ve výšce pět stop nad zemí. Na východní zeď směřovalo celkem 12 bomb, bomby ze zbylých dvou Mosquit cíl přelétly a skončily v polích na sever od věznice. Další dvě Mosquita z 487.squadrony současně zaútočila na severní zeď, bylo shozeno 12 bomb. Jedna z bomb shozených na severní zeď zasáhla hlavní vězeňskou budovu a na severní straně zasáhly východní křídlo hlavní budovy. Tyto útoky na severní zeď byly později oznámeny jako úspěšné.
    Východní zeď se ukázala být skoro nerozbitná. V čase 12:06, na ní zaútočila dvě Mosquita od 464.squadrony z výšky 50 stop ji zasáhly osmi 500 librovými bombami. Nicméně, pozorovací letoun nezpozoroval žádné vážnější poničení vězení po tomto útoku. Současně dvě Mosquita od téže perutě bombardovala hlavní budovu věznice z výšky 100 stop, také použila osm 500 librových bomb.
    Průzkumné Mosquito třikrát obkroužilo v čase mezi 12:03 a 12:10 věznici ve výšce 400 až 500 stop a natáčelo výsledky bombardování pro konečné vyhodnocení akce. Pilot průzkumného Mosquita F/L Wickam a navigátor P/O Howard hlásili velký průlom ve východní části severní zdi a značné poškození přistavěné budovy na západ od hlavní budovy, stejně tak ničivé účinky bombardování v západním křídle hlavní budovy. Na nádvoří věznice bylo spatřeno několik skupin osob, jak ji opouštějí velkým průlomem v severní zdi. Strážní oddíly byly v té době silně ochromeny ztrátami způsobenými bombardováním, než aby nějak účinně zasáhly proti právě probíhajícímu útěku vězňů.
    Čtyři Mosquita 21.squadrony přijala zprávu od G/C P. C. Pickarda, letícím v Mosquitu EG -F ze 464.perutě, dvě až čtyři míle od průzkumného letounu, aby nebombardovaly. Cíl byl již v té době z velké části zakrytý kouřem a mohlo by dojít ke zbytečným ztrátám na životech mezi francouzskými vězni. Mosquita tak bomby přivezla zpět na základnu.
    Dva stroje 21.squadrony byly původně nezvěstné po této operaci. Jeden byl naposledy spatřen ve 12:10 u Freneuville ve výšce 50 stop, kde napadl palebné postavení a poté již nebyl spatřen. Jeden letoun ze 464.squadrony (pilot S/L A.I. McRitchie a navigátor F/L R.W. Samson) byl zasažen lehkým protiletadlovým dělostřelectvem umístěným poblíž města Albert. V pravé gondole motoru měl díru a pravé podvozkové kolo se vysunulo ven. Letoun musel nouzově přistát v okupované Francii a S/L McRitchey se stal válečným zajatcem. F/L Samson padl.
    Sám velitel operace G/C Percy Charles Pickard  a jeho navigátor F/L John Allan Broadley byli sestřeleni Focke-Wulfem Fw 190 od 7.staffel Jagdgeschwander 26, jehož pilotem byl Feldwebel Mayer, během kroužení nad věznicí a pozorováním výsledku akce. Jejich Mosquito se zřítilo k zemi a oba zahynuli, jsou pohřbení na místním hřbitově.

    Bombardování způsobilo významné poškození hlavní budovy, bylo zabito mnoho strážných díky přímému zásahu ubikací strážných. Celkem byla při náletu ztracena tři Mosquita a dva Typhoony, tři letci zahynuli a tři byli zajati Němci. Z 717 vězňů bylo 102 zabito, 74 zraněno a 258 uprchlo. Mezi uprchlými vězni bylo 79 členů hnutí odporu a politických vězňů. Třebaže byly opětovně pochytány dvě třetiny vězňů. Jedním z uprchlých vězňů byl člen hnutí odporu s informacemi vztahujícími se k operaci Overlord.

 

Text je stažený z netu a lehce upravený :-)