Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekF/L John Allan Broadley, DSO, DFC, DFM
(1921 – 18.2.1944)
 
     John Allan Broadley se narodil roku 1921 v Richmondu, hr. Yorkshire. Po vstupu do Royal Air Force, byl zařazen k Bomber Command a vyškolen jako pozorovatel (Observer). Během prvních dvou let války se účastnil mnoha operačních letů nad nepřátelské území. V květnu 1941 byl zařazen k 9. bombardovací peruti, kde se stal stálým navigátorem známého Percyho C. Pickarda, téměř po celou dobu války. Od června do srpna 1941 společně prodělali celou řadu nebezpečných náletů na německá města, jako byl Hamburg, Düsseldorf nebo Brémy. Pro své výjimečné schopnosti a odvahu byl vyznamenán Distinguished Flying Medal (DFM).
     V srpnu 1941 byl přeložen k 138. peruti RAF, která byla speciální jednotkou RAF, plnící úkoly pro SOE. Pro odboj ve Francii dopravovala sabotážní materiál nebo přepravovala agenty na nepřátelské území a zase zpět do Anglie. Její stroje se objevili i nad okupovaným Československem, kdy zde vysadila několik parašutistických výsadků, např. skupinu „Anthropoid“.
      18. listopadu 1941, byl J.A. Broadley povýšen do první důstojnické hodnosti RAF, Pilot Officer a následně přeřazen k 51. peruti RAF, kde se opět setkal s Pickardem. Během noci z 27 na 28. února 1942, se oba zúčastnili „Operace Biting“, kdy poblíž Brunevalu vysadili britské parašutisty, jejichž úkolem bylo získat součásti německého radaru Würzburg. Výsadkářům v této akci velel mjr. J. Frost, který se v roce 1944 vyznamenal obranou mostu v Arnhemu. V červenci 1942 byl Broadley odvelen k 296. peruti RAF, jednotce která byla určena k vlečení kluzáků. Zde působil až do listopadu , kdy se přemístil ke 161. peruti RAF, další squadroně určené pro speciální úkoly. Opět létal s „Pickem“ Pickardem a opět navigoval letadla do Francie, s úkolem vysazení a nabrání agentů. U této jednotky se osvědčil takovou měrou, že byl vyznamenán nejdříve DFC a posléze i DSO. Dočkal se i povýšení na Flight Lieutenanta.
1. prosince 1943 byl naposledy přeložen a to k 21. peruti RAF, operující na vynikajících Mosquitech. Peruť byla součástí 140. wingu, 2. TAF. Zde byl v lednu 1944 ustanoven do funkce hlavního navigátora celého wingu a jeho pilotem nebyl nikdo jiný než G/C Charles P. Pickard. S Pickardem provedl celkem 11 ofenzivních náletů. Dvanáctým společným operačním letem u 140. wingu byla akce nazvaná „Operace Jericho“. Z té se už F/L John A. „Bill“ Broadley, DSO, DFC, DFM ani G/C Charles P. „Pick“ Pickard, DSO & 2bars, DFC nevrátili.